Pomiary oświetlenia

Pomiary oświetlenia pozwalają sprawdzić, czy w danym pomieszczeniu jest wystarczająca ilość światła. Choć wydaje się, że tego rodzaju czynności są nieistotne, w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Prawidłowe oświetlenie ma bowiem kluczowy wpływ na bezpieczeństwo oraz zdrowie osób przebywających w danym pomieszczeniu. Nie bez powodu w niektórych obiektach ich przeprowadzanie nakazuje prawo. Jeśli są Państwo zainteresowani wykonaniem pomiaru oświetlenia, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Dysponujemy bowiem odpowiednimi narzędziami w postaci między innymi luksomierzy oraz wymaganymi uprawnieniami do realizacji tego rodzaju zadań. Pomiary wykonujemy nie tylko na specjalne zlecenie podmiotów, ale również po montażu instalacji oświetleniowej w celu sprawdzenia prawidłowości jej działania.

Wykonujemy pomiary natężenia oświetlenia awaryjnego i systemów LED. Mierzymy zarówno stare, jak i nowe instalacje. Nasze prace potwierdzają wystawione przez nad protokoły, w których znajdują się informacje o sposobach przeprowadzenia badania i jego wyniki.

Gdzie warto przeprowadzić pomiary oświetlenia?

Pomiary oświetlenia muszą zostać przeprowadzone między innymi w placówkach edukacyjnych, biurach czy urzędach. Kiedy jednak warto zlecić wykonanie tego rodzaju badań, jeśli nie nakazuje ich prawo? W trosce o własne zdrowie, pomiary oświetlenia warto przeprowadzić nawet w domu. Dostarczenie odpowiedniej ilości światła nie wymaga bowiem konieczności wytężania wzroku podczas codziennych prac czy relaksu. W związku z tym, pomiary powinny zostać przeprowadzone między innymi w pomieszczeniach, w których na przykład oglądają Państwo telewizję, czytają książki czy w pokojach dzieci, w których odrabiają one lekcje i uczą się.

Urządzenia do pomiarów oświetlenia

Pomiary oświetlenia są przeprowadzane z wykorzystaniem specjalnego urządzenia, jakim jest fotometr. Pozwala on na wyrażanie natężenia światła w luksach. Pomiary z użyciem tego narzędzia wykonuje się w warunkach środowiskowych określonych przez producenta. Ogromne znaczenie ma temperatura powietrza i wilgotność.
Zalecane wartości natężenia światła różnią się od tego, jakie czynności mają być wykonywane w pomieszczeniu. W przypadku zadań wymagających szczególnej precyzji niezbędne jest zapewnienie mocniejszego oświetlenia. W magazynach zwykle wystarczy 100-200 lx. W biurach, gdzie czyta się i sporządza papierowe dokumenty oraz pracuje przy komputerze, wartość ta powinna być nawet kilkukrotnie wyższa – najlepiej sprawdzi się 750 lx.

Jak przygotować się do pomiarów oświetlenia?

Przed rozpoczęciem pomiarów oświetlenia konieczne jest sprawdzenie istniejących źródeł światła. Warto skontrolować, czy wszystkie żarówki są sprawne, oraz wyczyścić osłony. Lampy wyładowcze należy uruchomić na 30 minut przed planowanym badaniem. Pomiary powinny być przeprowadzane przy włączonej instalacji, ale bez obecności światła dziennego. Istnieje opcja ich wykonania po zmroku lub po szczelnym zasłonięciu zasłon, żaluzji antywłamaniowych czy w pełni kryjących rolet.

Co wpływa na wynik pomiarów oświetlenia?

Na natężenie światła ma wpływ wiele czynników. Mowa tu o sprawności żarówek lub diod, a także elementach znajdujących się w pomieszczeniu. Ogromne znaczenie mają materiały, z jakich wykonano ściany czy meble, a także ich kolory. Podczas pomiarów konieczne jest określenie współczynników odbicia poszczególnych powierzchni. Jaśniej jest zawsze w pomieszczeniach, w których wyposażenie ma jasne odcienie.

Pomiary wykonuje się bezpośrednio w miejscu, w którym będzie realizowana praca zawodowa, oraz w bezpośrednim otoczeniu. Nasi specjaliści tworzą specjalną siatkę pomiarową. Badania wykonuje się we wszystkich jej punktach, a wyniki opisie w protokole pomiarowym.

Kiedy konieczne jest wykonanie pomiarów oświetlenia?

Pomiary natężenia światła na stanowiskach pracy wykonuje się co 2 lata. Takie badania warto przeprowadzić również w sytuacji, gdy dane pomieszczenie zmieniło swoje przeznaczenie, zmodyfikowano układ mebli lub domontowano dodatkowe ścianki działowe. Pomiary wykonuje się także wtedy, gdy dokonuje się modernizacji instalacji oświetleniowej. Wówczas konieczne jest sprawdzenie natężenia światła przed zamontowaniem nowych lamp i już po zmianie aranżacji.

Nie tylko mierzymy natężenie światła, lecz także zajmujemy się montażem instalacji oświetleniowych przemysłowych. Dobieramy moc i liczbę lamp do czynności wykonywanych w konkretnych przestrzeniach. Dzięki temu możemy pomóc stworzyć warunki pracy zgodne z przepisami BHP.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami naszej oferty. Ustalimy termin pomiarów oświetlenia i przyjedziemy pod wskazany adres wraz z potrzebnym sprzętem.

Sprawdź inne usługi w naszej ofercie

Kontakt

Zainteresowany naszymi usługami?
Skontaktuj się z nami

ul. Piekarska 80
43-300 Bielsko-Biała

Na swoich stronach wykorzystujemy pliki cookies. Jeśli korzystasz z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki, zostaną one zapisane w pamięci urządzenia.

Polityka prywatności

Uwaga!

Przeglądarka internetowa z której korzystasz jest przestarzała przez co strona może nie wyświetlać się w prawidłowy sposób.
Zalecane przeglądarki: Chrome, Firefox, Opera