11 września, 2023

Jak działa pompa ciepła?

Energooszczędne rozwiązania grzewcze zdobywają coraz większą popularność wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Coraz częściej zastanawiamy się, jak obniżyć rachunki za energię i ograniczyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery. W odpowiedzi na te pytania pojawia się technologia pomp ciepła. Co warto wiedzieć o jej działaniu, rodzajach i zastosowaniach? O tym w naszym dzisiejszym wpisie.

Podstawowe rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła pozwalają na pozyskiwanie energii z otoczenia i przekształcanie jej na użyteczne ciepło do ogrzewania budynków i podgrzewania wody. Na rynku dostępnych jest kilka podstawowych rodzajów pomp ciepła, które różnią się źródłem pobieranej energii oraz sposobem jej przekazania do instalacji grzewczej. Wyróżnić można dwie główne grupy pomp ciepła – gruntowe oraz powietrzne. Pompy ciepła gruntowe wykorzystują energię zgromadzoną w gruncie, natomiast powietrzne pompy ciepła z Bielska-Białej czerpią ciepło z otaczającego powietrza.

Zasady działania gruntowej pompy ciepła

Działanie gruntowej pompy ciepła opiera się na prostym procesie – przemianie energii z jednej formy w drugą za pomocą agregatu chłodniczego. Głównym elementem układu jest wymiennik gruntowy, który pochłania energię zgromadzoną w gruncie przez specjalne kolektory poziome lub pionowe. Kolektory te są zanurzone w specjalnym płynie roboczym, który pod wpływem kontaktu z ciepłym gruntem paruje i następnie jest sprężany przez sprężarkę. W wyniku sprężania czynnika, jego temperatura wzrasta. Takie ciepło zostaje wówczas przekazywane do instalacji grzewczej. Po oddaniu energii czynnik powraca do postaci ciekłej, a proces zaczyna się od nowa.

Zasady działania powietrznej pompy ciepła

Powietrzna pompa ciepła, podobnie jak gruntowa, wykorzystuje procesy przemiany czynnika chłodniczego w celu pozyskiwania energii. Głównym źródłem ciepła w tym przypadku jest jednak otaczające powietrze. W powietrznej pompie ciepła energia jest pobierana przez specjalne kraty zewnętrzne, przez które przepływa powietrze. Czynnik chłodniczy nagrzany przez powietrze paruje i następnie zostaje sprężony przez sprężarkę. W ten sposób osiągane są odpowiednio wysokie temperatury, które umożliwiają przekazanie energii do instalacji grzewczej. Podobnie jak w przypadku pomp gruntowych, po oddaniu energii czynnik schładza się, wraca do stanu ciekłego i cykl rozpoczyna się ponownie.

Kontakt

Zainteresowany naszymi usługami?
Skontaktuj się z nami

ul. Piekarska 80
43-300 Bielsko-Biała

Na swoich stronach wykorzystujemy pliki cookies. Jeśli korzystasz z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki, zostaną one zapisane w pamięci urządzenia.

Polityka prywatności

Uwaga!

Przeglądarka internetowa z której korzystasz jest przestarzała przez co strona może nie wyświetlać się w prawidłowy sposób.
Zalecane przeglądarki: Chrome, Firefox, Opera